Zájezdy do Ruska a Asie
  +420 224 210 271

Mongolsko

Turistické instrukce pro Mongolsko

Na světě je jen málo míst, kde si příroda zachovala svůj přirozený stav – volně se zde pasou stáda divokých zvířat, prérie rozlehlé jako moře s vonícími květy stepních trav, úžasně krásná a rozmanitá příroda. Mystické hvězdné nebe. Hluk moderní civilizace neporušuje absolutní ticho mnohých divokých míst v Mongolsku. Je zde čistý vzduch, pramení zde čistá voda. Jsou zde malebné písečné dumy, zříceniny dávných buddhistických chrámů, jurty, karavany velbloudů, stáda chlupatých jaků a divokých antilop. A co je nejdůležitější – můžete si naplánovat cestu do zcela neznámých míst, kam ještě nevkročila lidská noha a kde nejsou turisté.

Čas: 

Mongolsko leží ve dvou časových pásmech. V roce 2006 zrušili přechod na letní čas. Rozdíl mezi Českou republikou a  Ulánbátarem + 6 hodin, +7 hodin (zimní čas)

Celní režim:

Každý návštěvním musí při vstupu do Mongolska vyplnit celní prohlášení, které musí uchovat až do odjezdu. To umožňuje bezcelní dovoz a zpětný vývoz věcí určených pro osobní použití po celou dobu vašeho pobytu.

Turisté mohou bezplatně dovážet do země:

1 litr vodky a podobných nápojů;

2 litry vína;

3 litry piva;

200 kusů cigaret;

250 g tabáku

Zákaz dovozu a vývozu: Zbraně a munice bez speciálního povolení, výbušniny, radioaktivní látky, opium, hašiš a jiné drogy, pornografické publikace, filmy, publikace a zprávy zaměřené proti Mongolsku, výzkumný materiál, paleontologické a archeologické nálezy, sbírky rostlin a jejich semena, ptáky a ostatní divoká i domácí zvířata, vlnu, kůži, syrové kožešiny, čerstvé maso, ryby bez povolení příslušných mongolských orgánů, drobné detektory kovů.

Pokud si s sebou berete na cestu nezbytné osobní léky, které jsou na předpis, je nutno mít při sobě příslušné lékařské potvrzení. Toto potvrzení může být vyžadováno při přechodu hranic.

Omezení týkající se dovozu a vývozu valut.

Měna a směnárny:

Národní měna – tugrik. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10.000 a 20.000 tugriků. Veřejné instituce přijímají pouze místní měnu. V hotelech a turistických centrech je možné platit hlavně v dolarech.

Směnu lze provést ve směnárnách, bankách a velkých obchodech. Americké dolary vydané do roku 1998 s nižší hodnotou než 50 jsou měněny neochotně a s nižší cenou. Při výletech do provincií mino hlavní město je nutné mít tugriky. Kreditní karty a cestovní šeky lze použít pouze v hlavním městě. Rubly jako platební prostředek přijímají podle reálného kurzu ve všech obchodech a na čerpacích stanicích. 

Úřední jazyky:

Mongolština a angličtina. V Bayan-Ulgii imag – v oblasti mongolského Altaje se komunikuje kazašsky. Velká část populace starší 35 let mluví rusky.

Pošta a telefon:

Tel. předvolba pro Mongolsko – 976.  Kód Ulánbátaru – 11. Místní čísla jsou šestimístná. V Ulánbátaru se dovoláte snadno místně i mezinárodně. Mimo Ulánbátar je to obtížné, mongolské a ruské telefony často nefungují. V Mongolsku funguje síť GSM, stabilní je pouze v Ulánbátaru a okolí, na trase Kjahta-Sukhbátar-Ulánbátar a některých regionálních centrech.

Důležitá telefonní čísla:

Požár - 101, Policie - 102, Lékařská pomoc - 103, Informace letiště Ulánbátar – 116

 Velvyslanectví České republiky v Mongolsku:

Olympic Street 12, Ulánbátar,  P.O.BOX 665

Telefon +976/11/321886, Fax sekterariát ZÚ: +976 11 323 791, OEÚ: +976 11 326 661

Nouzová linka +976/99021880, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Strava:

Pokud potřebujete speciální stravu (dietní, vegetariánskou atd.) je nutné konzultovat sjednání těchto služeb v cestovní smlouvě. Nedoporučujeme jíst maso ze sviště, může být zdrojem vážných onemocnění. Doporučujeme vést s sebou dezinfekční ubrousky na utírání rukou.

Spropitné:

Není povinné, vhodné je do 10%.

Elektřina: 220 V, 50Hz. Ve většině budov jsou evropské zásuvky, nové budovy mají zásuvky asijské. (adaprét lze koupit v obchodech s elektronikou)

Turistická sezóna v Mongolsku začíná začátkem května a končí koncem října. Můžete cestovat do Mongolska i jindy, ale v zimě je většina turistických center zavřena. Pro návštěvu severní části země je nejlepší počasí na začátku července. Červenec a srpen jsou deštivé měsíce, což může být obtížné při cestování džípem. Červenec – měsíc slavného Naadam festivalu. To je hlavní turistická sezona, je proto nutné ubytování v Ulánbátaru rezervovat předem.

Klima:  Kontinentální, prudké ochlazení – rozdíl mezi teplotou ve dne a v noci může být i 25 stupňů. Časté silné nárazové větry.

Co vzít s sebou na cestu do Mongolska?

  • Před odjezdem kupte malé, levné dárky pro obdarování svých přátelských hostitelů. Můžete si být jisti, že váš suvenýr si u nich doma najde čestné místo. Radíme vzít s sebou bonbony, kterými můžete podarovat malé děti, které vám budou chtít pomáhat.

  • Sluneční brýle, opalovací krémy a pokrývku hlavy. Je dobré mít lehké bavlněné oblečení s dlouhými rukávy. Vzhledem k nízkým nočním teplotám, zejména ve vysokých nadmořských výškách, kde i v červenci může padat sníh, je nutné nosit s sebou teplé oblečení. Péřové bundy s kapucí, vlněné svetry, ponožky a nepromokavé boty.

  • Lidem trpícím chronickým onemocněním nebo s problémy se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách nedoporučujeme výlety na vysočinu.

  • Doporučujeme vzít s sebou preparáty nebo léky pro podporu správného trávení, tradičních potravin, skopového, koňského masa a tuků. Přípravky na pomoc při hojení ran.

  • Ochranu proti komárům a bodavému hmyzu, který se vyskytuje v nížinách i na teplých jezerech.

  • Fotoaparát. Náhradní baterie a paměťové karty.

  • Pokud je váš výlet spojen s rybařením, vše potřebné náčiní (pruty, navijáky, vlasce, hornici, splávky, háčky, návnadu atd.) vezte s sebou, dokoupit v Mongolsku není možné.

  • Doporučujeme malé termosky.

Přihlašte se