Zájezdy do Ruska a Asie
  +420 224 210 271

Mongolsko

Kam do Mongolska

  • Ulánbátar hlavní město

  • Východní Mongolsko

  • Západní Mongolsko

  • Severní Mongolsko

  • Centrální Mongolsko

  • Jižní Mongolsko

Samotné hlavní město Ulánbátar je kočující. Je zaznamenáno, že město měnilo svojí polohu více než dvacetkrát než se ustálilo v r. 1778, v údolí řeky Tuul(Tola) a čtyřech pahorcích. Hlavní město Mongolska je dynamicky rozvíjející se město s 1 milionem obyvatel. Je neodmyslitelným politickým, ekonomickým a kulturním centrem země. Město má svůj charakteristický rys. Skutečně, není tak mnoho na světě hlavních měst, ve kterých můžete jezdit na koni, navštívit rodinu kočovníků, nabažit se vyhledávanou kuchyní pro gurmány a rozkošnou lázeňskou procedurou, a to vše v jednom jediném dni.

Co vše lze si prohlédnout v Ulánbátaru a okolí?

Národní muzeum Mongolska, Muzeum přirozené historie, Zimní palác Bogdo-gegena, Buddhistický klášter Gandantekchinling (Gandan), Mongolskou uměleckou galerii, Památník Zaisan, vystoupení tradičního Národního divadla a souboru Tumen Eh, muzeum výtvarného umění Zanabazara.

Dále Národní park Terej, Národní přírodní park Gun galuug, Národní park Hustai a Národní park Bogdo Han jsou klíčovými směry kolem Ulánbátaru.

Zábava: prohlídka pamětihodností, pěší turistika, návštěva klášterů,restaurace, obchody, kulturní podniky, jezdectví, projížďka na velbloudech, projížďka na kánoích, nedotčená příroda, rybaření.


Read more

Tato část země je známá tím, že je nedílnou součástí mongolských dějin, je to rodiště Čingischána a jeho všemocné říše. Zde se nacházejí početné ruiny a pamětihodnosti Velké mongolské říše. Co se týče přírody, ve Východním Mongolsku je vidět dokonalá souhra svěžích zelených lesů, hor a nekonečných stepí Velkého Mongolska, a malou částí pouště Gobi, na její jižní straně.

Tento región je domovem pro více než 60 druhů savců, mezi kterými dominují stáda mongolských gazel , jejíž počet někdy dosahuje kolem 2 milionů. V tomto regionu žije několik etnických menšin, jako jsou Dariganga, Uzemchin,Tsahar a Buriads.

Základní pamětihodnosti: Národní park Han Khentii, místo narození Čingischána v Deluun Boldog, Uglugchiin Kher, největšího pohřebiště mongolských chánů 13. století, Východní mongolské chráněné pásmo, Shilijn Bogdo-sakrální hora, tajemná jeskyně Taliin Augi, jezero Ganga-Labutí jezero, klášter Hamar a Světové energetické centrum, a ruiny letního paláce Čingischána v Avargze .

Zábava: historicko-poznávací zájezdy, seznámení se životem a kulturou kočovníků, jezdectví, pozorování ptactva, projížďka na Jeepech 4x4 a rybaření.


Read more

Nad Západním Mongolskem se tyčí majestátní hory Altaje, v celé své kráse na vzdálenost více než 900 km. Nejvyšším bodem Mongolska je Mt.Khüiten, který je vysoký 4374 m nad mořem a stal se domovem vzácných divokých zvířat, jakými jsou: sněžní leopard, kozorožec, argali, rys, vlk atd. Horní Altaj je výjimečným místem pro uskutečňování procházek a tur. region Západního Mongolska je současně i bohatý na archeologické památky, které jsou významným důkazem osídlení lidmi toho místa ještě před 40000 lety. Mimo to, Západní Mongolsko je domovem mnohých etnických skupin, jakými jsou Turgaudy, Derbety, Bajaty a muslimští Kazaši.

Základní pamětihodnosti: Národní park Altaj Tavan Bogdo, největší jezero Mongolska jako součást dědictví UNESCO Uvs, zasněžené hory Tsambagaru a Suty, jeskyně Khoid Tsenkher se starověkými skalními kresbami, jezera Har & Telmen.

Zábava: jezdectví, pěší turistika, horolezectví, získání zkušeností z lovu s Zlatým orlem, rafting, pozorování ptactva, projížďka na Jeepeh 4x4.


Read more

Severní část Mongolska je svěží a zelená, většina je pokryta vysokými horami, hustými lesy, křišťálově čistými jezery a řekami, často je nazývána domovem Tsaatanů (turkicky mluvících obyvatel), severských jelenů a šamanů. Tento región je bohatý divokou přírodou a rybami. Nejvíce charakteristickým rysem této části jsou , nedotčené jezero Hubsugul a slavné údolí Darkhad.

Tato část je také jednou z nejvíce přímé a aktuální konvergence (sbližování) starodávných šamanských a relativně modernějších buddhistických kultur Mongolska. Mimo to, na severu Mongolska doposud žijí lidé, potomci starodávných etnik: Uriankhai, Darkhad a Tsaatan, proslulých sobích jezdců.

Základní pamětihodnosti: nedotčené jezero Hubsugul, hory Khoridol Saridal, Národní park, legendární klášter Amarbajasgalant údolí Darkhad a jezera, starodávní Uuushig (jelení kameny).

Zábava: jezdectví, pěší turistika, výlety, rybaření, projížďka na kajaku, rafting, projížďka povozem s jakém, seznámení se životem a kulturou kočovníků, pozorování ptactva, jízda na Jeepu 4x4.


Read more

Prostorná údolí řek a stepí Centrálního Mongolska jsou známá nejen jako kolébka mongolských dějin a kultury, ale také jako místo vzniku několika asijských států. Právě proto, legendární údolí řeky Olkhon, je jedním z objektů světového dědictví UNESCO. Ještě nyní, v Centrálním Mongolsku, naleznete pozůstatky starověkých měst ujgurské a turkické říší.

Většina lidí, žijících v Centrálním Mongolsku, patří k etnické skupině Khalkh. Navíc, tato místa jsou hlavním zemským prostorem mongolského buddhismu, kde možnost navštívit staré buddhistické kláštery a nedotknutých přírodních divů, jako jsou zelené hory Changaj a jejich okolí, seznámit se s životem a kulturou kočovníků.

Základní pamětihodnosti: hory Changaj, Národní park Horhi-Terelj , přírodní rezervace Gun-Galuut, jezero Ogij-Nur, místo světového dědictví UNESCO „Údolí řeky Olkhon“, slavný klášter Tuvhen-hiyd, starověké hlavní město Čingischána v Karakorum a slavný klášter Erdene zuu, krásné hory Khogno Cháan, Národní park Hustai a krásné duny v Elsenu Tasarkhai.

Zábava: pěší turistika, jezdectví, nomadic culture experiencing, návštěva kláštera, projížďka na Jeepu 4x4, projížďka povozem s jakém, jízda na velbloudu, rybaření, pozorování ptactva, projížďka na kajaku, rafting, jízda na kole, pozorování nedotčené přírody a prohlídka pamětihodností.


Read more

Jižní Mongolsko je široce známé pouští Gobi, jedním z nejunikátnějším ekosystémem ve světě a jedním z nejlépe zachovalém tajemstvím. Tento region je proslulý svými unikátními přírodními útvary, množstvím reálních zkamenělých dinosaurů a dalším množství endemických druhů flory, a fauny. O této oblasti se často myslí, že je bez života, jako o prázdné poušti , ale ve skutečnosti, ve většině jde o step, bohatou na divokou přírodu a obydlenou pastevci velbloudů.

Krajina pouště Gobi je překvapivě barevná: skály, písečné duny, někde oáza a široká step s v dálce tancujícím přeludem. Gobi je taktéž domovem dvouhrbých velbloudů Bactrian a lze zde spatřit tzv. foto zobrazení : stáda gazel a vzácného asiatského osla Kulan, ptáky atd. Východní část hory Gurvan Sajkhan Horního Altaje se tyčí na Gobi.

Základní pamětihodnosti: Národní park Gobi, Hořící útesy Bayanzag (Flaming Cliffs), které jsou proslulé nalezištěm vajec dinosaurů (a dalších jejich vzácných zkamenělin), ledový kaňon Yuli in Am, 180 km prostírající se písečné duny Khongor, legendární ruiny starobylého kláštera Ongi, galerie přírodních petroglyf (skalní kresby) a bílých hliněných skal v Tsagaan Suvarga, nádherné žulové hory Ikh & Baga Gazariin Chuluu, písečné duny Moltsog.

Zábava: jízda na velbloudech, pěší turistika, pozorování živočišného světa, pozorování ptactva, seznámení se životem a kulturou kočovníků, projížďka na Jeepu 4x4, jízda na kolech a koních.


Read more

Mongolsko je země s unikátní historií,ve 13. století vlastně tvořilo historii tehdy známého světa. Má neopakovatelnou a velmi různorodou přírodu.Naleznete zde tajuplná etnika a jejich starobylé zvyky, pouště, stepi, velehory,nádherná křišťálová jezera a řeky s hojností ryb.

V poušti Gobi, která je jedním z nejunikátnějších ekosystémů na světě najdete fantastické přírodní útvary, pozůstatky prehistorické fauny a flory od dinosauřích vajec po jejich kostry a množství jinde se nevyskytujících živočišných druhů, jako sněžní leopardi,, kozorožci, argali, mongolské gazely a další.

Prakticky ve všech oblastech narazíte na prastaré chrámy, nebo jejich ruiny a zbytky kolébek mongolských dějin,které daly vzniknout mnoha následným asijským říším. Mnohé památky jsou objekty světového dědictví UNESCO.

Centrální Mongolsko je centrem mongolského budhismu a žije zde několik odlišných etnických skupin. Zajímavostí je život některých typicky kočovných etnik,se kterými se můžete blíže seznámit.

V poušti Karakorum se nacházejí zbytky hlavního města kdysi všemocné Čingischánovy říše.

Severní Mongolsko je zcela odlišné, je zde mnoho zeleně, vysoké hory, nádherná jezera,je to domov severských jelenů a místních vážených šamanů, kteří předcházeli éře současně převažujícího budhismu. Prostě fantazie.

Národní parky naleznete i ve východním a západním Mongolsku a i zde se nachází mimořádné archeologické památky, jako pohřebiště mongolských chánů, kláštery a ruiny letního paláce Čingischána.

Hlavní město Ulanbátar je směsicí starých a nových kultur a životních zvyků od jurt přes paneláky po mrakodrapy.Počet jeho obyvatel již přesáhl 1 milion.Je zde mnoho celostátně významných památek, muzeí a kulturních center.

V Mongolsku se provozuje mnoho sportů výhradně národního charakteru jako např. specifické dostihy, druhy zápasu a lukostřelby.

Budete jistě překvapeni i místními kulinářskými specialitami.

Ať zvolíte pro svůj výlet kteroukoli roční dobu, vždy najdete výběr neopakovatelných zážitků a aktivit, které jinde nenaleznete, ať jde o jízdu na jaku, ubytování v jurtě, safari na jeepu atd. Vstřícné, exotické a v mnoha případech neopakovatelné Mongolsko na Vás čeká s otevřenou náručí.

Seznam zájezdů do Mongolska:


Jízda na koni

Oblast: Kharkhorin, Ogij lake, Terelj, Huvsgul, Khustain Nuruu, Khorgo-Terkhiin Tsagaan Nuur lake

Trekking

Gobi-Altai mountain, Khangai & Khentii mountains,around Khorgo volcano

Rybaření

Hubsgul, Terkhiin Tsagaan Nuur lake, Chuluut and Gichgene river

Ornitologie

Oblast: Khangai, Khentii mountains, forest, lakes,rivers,Gobi

Okružní jízda

UB-Kharkhorin-UB; UB-Kharkhorin-Gobi-UB; UB-Huvsgul lake-Khorgo- Kharkhorin- Gobi-UB; UB-Khovd-Altai-Tosontsengel-Khorgo-Kharkhorin-UB

Jízda na velbloudech

Gobi Regions

Kombinace kůň & jak

Khorgo-Terkhiin Tsagaan Nuur lake

Kombinace velbloud & kůň

Gobi Regions

Foto safari

Gobi Regions, Khangai & West Mongolia

Speciální cesty

Naadam festival, Winter tours, Jeep safari, Okružní let vrtulníkem

Jutrové kempy

KHORGO kemp v Národním parku the volcanic Khorgo- alpské jezero Terkhiin Tsagaan
BUUVEIT kemp v Národním parku Gorkhi –Terelj

Přihlašte se