Zájezdy do Ruska a Asie
  +420 224 210 271

Jezero Bajkal


K JEZERU BAJKAL JE MOŽNÉ SE DOSTAT JAK Z IRKUTSKA, TAK Z ULAN-UDE.

LETIŠTĚ BAJKAL

Nachází se 15 km od centra města Ulan-Ude
Jak se dostat z letiště do města a zpět
Autobusem č. 28, 55, 77
Doba jízdy: 30 - 40minut
Jízdné: 12 rublů
Taxíkem
Doba jízdy: 20 minut.
Jízdné: 250-320 rublů
Informace: +7 (3012) 22 7611
www.airportbaikal.ru

LETIŠTĚ IRKUTSK

Nachází se 10 km od centra Irkutska
Jak se dostat z letiště do města a zpět
Trasovým taxíkem číslo 20
Odjezd každých 10 minut
Doba jízdy: 30 - 40minut.
Jízdné: 12 rublů
Taxíkem
Doba jízdy: 20 až 30 minut.
Jízdné: 200-300 rublů
Informace: +7 (3952) 26 62 77 www.iktport.ru

Skrz hranol MYSTICIZMU SLAVNÝ

REŽISÉR JAMES CAMERON (autor filmů Titanic a Avatar) SEM JEZDIL ZA INSPIRACÍ,

TITULOVANÝ KUCHAŘ BRITSKÉ KRÁLOVNY MARTIN BLUENOSE - ZA ČISTOTOU A NEDOTČENOSTÍ,

A ruský ROCKOVÝ HUDEBNÍK ANDREJ MAKAREVIČ - ZA „FANTASTICKÝMI POCITY“ (citováno doslovně).

K TĚMTO „ZA ČÍM“ BYCH PŘIDAL ASI TUCET VLASTNÍCH. ALE ŽÁDNÉ Z NICH NEVYJÁDŘÍ, NEPOVÍ, NEVYSVĚTLÍ, KVŮLI ČEMU VLASTNĚ LIDÉ PŘIJÍŽDĚJÍ

NA JEZERO BAJKAL

PŘI PRVNÍ NÁVŠTĚVĚ ZAŽÍVÁŠ jakýsi zvláštní pocit. Na jedné straně máš hlavu přeplněnou všemi možnými příběhy o jeho unikátní energetice, něco si pamatuješ ještě ze školy z hodin zeměpisu o tom, že je „nejhlubší“, „nejstarší“, atd. Zkrátka k setkání s čímsi velikým už jsi morálně připraven. Ale když se ocitneš na jeho břehu, hned v prvním okamžiku to všechno někam mizí, rozplývá se a připadá ti tak nějak bezvýznamné tváří v tvář tomu, co vidíš, a hlavně cítíš. Ale není to nadšením, zdaleka ne! Ten pocit je zcela jiný. Vychází z hlubin – snad z tvého nitra, snad z jezera - a spíše připomíná vděk, respekt, něco velkého, něco smysluplného a neuvěřitelně skutečného - pocit opravdové čistoty. Toto cosi (upřímně řečeno, těžko vyjádřitelné slovy), tento dojem se samozřejmě časem vytrácí, ale vždy se vrátí zpět, kdykoli se znovu ocitneš na břehu Velikého jezera.

MATEMATIKA

Osvěžme si pro začátek paměť a připomeňme si dobře známé, nicméně nikoli bezvýznamné údaje. Bajkal je nejstarší jezero na naší planetě. Pozor, bez legrace - 25 milionů let! Zkuste si to číslo představit. Pro srovnání, průměrné jezero se dožívá 15 000 let. Místní s úctou nazývají Bajkal „dědeček“. Ale podstatu surového charakteru jezera to zdaleka nevystihuje. Nejhlubší. Číslo1642 metrů si zřejmě nezapamatujete – vězte však, že je srovnatelná s průměrnou hloubkou Severního ledového oceánu.

Největší zásobárna pitné vody na světě – i to je Bajkal, který reprezentuje téměř jednu pětinu světových zásob pitné vody. Jeden vědec, s bezesporu nápaditou představivostí, tento údaj prezentoval vskutku originálním způsobem: pokud bychom zmrazili vodu z jezera Bajkal, nakrájeli z ní z ní kostky ledu o objemu 1 km3 a srovnali je do řady, vznikl by kilometr silný ledový pás táhnoucí se od severního pólu až k jižnímu a ještě o 3 000 km dál. Představili jste si ten obrázek?

Rozloha jezera. 31,5 tisíc km2 - zhruba stejnou plochu souše zaujímá Nizozemí. Upřímně řečeno, žádný šampión, jsou i větší jezera, ale v zimě je to největší kluziště na světě – o tom nemůže být pochyb.

Průhlednost vody - 40 metrů. To znamená, že když do něj vhodíte kupříkladu minci, budete moci sledovat její klesání až do hloubky 40 metrů. Pokud vám stačí zrak, samozřejmě.

JAKMILE SE PŘIBLÍŽÍTE K JEZERU, MUSÍTE „POBURCHANIT“, ČILI NĚČÍM DUCHY POHOSTIT. ZA TÍMTO ÚČELEM SE VŠICHNI OBVYKLE ZASTAVUJÍ NA K TOMU URČENÝCH MÍSTECH. SNADNO SI JE ZPOZORUJETE PODÉL SILNICE – NEVELKÉ SLOUPY OVÁZANÉ PENTLEMI. POKUD TO NEUDĚLÁTE, DUCHOVÉ SE MOHOU URAZIT.

Voda jezera Bajkal láme všechny rekordy co do obsahu kyslíku. Tvrdí se, že je v podstatě destilovaná. Co je ale nesporné - je neuvěřitelně lahodná! Dá se pít přímo z jezera.

A to občas návštěvníky šokuje. Měli byste vidět jak někteří z nich zírají...

Endemité. Už jste někdy slyšeli to slovo? Ve spojení s Bajkalem je pronášeno s velkou hrdostí. Z 1 200 různých druhů obyvatel jezera je jich 800 unikátních, kteří nikde jinde kromě Bajkalu nežijí.

STÁŘÍ BAJKALU JE 25 MILIONŮ LET. HLOUBKA PŘES 1 500 M, PRŮHLEDNOST VODY 40. TO ZNAMENÁ, ŽE POKUD HODÍTE DO JEZERA NAPŘÍKLAD MINCI, PAK LZE SLEDOVAT JEJÍ KLESÁNÍ AŽ DO HLOUBKY 40 METRŮ.

MYSTIKA

Od čistě vědeckých údajů se přesuneme do zcela opačné roviny, téměř mystické. Abyste rozuměli o čem je řeč, musíte si nejdřív zapamatovat jednu věc: jezero Bajkal a jeho okolí je domovem skutečných duchů. Nepochybujte o tom – berte to jako fakt. K duchům se musíme chovat uctivě.

Jakmile se přiblížíte k jezeru, musíte „poburchanit“, čili něčím duchy pohostit.
Za tímto účelem se všichni obvykle zastavují na speciálně určených místech. Snadno je zpozorujete podél silnice – nevelké sloupy ovázané pentlemi. Pokud to neuděláte, duchové se mohou urazit. Osobně prověřeno: ignoroval jsi tyto neviditelné obyvatele – čekej po cestě problémy.

Bajkal je poutní místo. Obzvláště jej milují buddhisté, a to nejrůznějších větví buddhizmu. Známý láma Ole Nydahl (původem Dán) jezdí na Sibiř, aby si zaplaval v ledových vodách jezera. Jeho výlety se staly jakousi tradicí: Ole a jeho následovníci (naposledy jich tam bylo okolo tří set) sem jezdí každou zimu. Tvrdí, že energetický náboj získaný z posvátného jezera vydrží přesně rok.

Sem, na jezero Bajkal, přesněji na ostrov Olchon se sjíždějí a provozují své rituály šamani z celého světa. Tvrdí se, že tento ostrov je místo, kde je soustředěna veliká síla. Energii tohoto místa může pocítit v podstatě každý. V čem tato energie spočívá ale ví Bůh... totiž Duch. Můžete ji však pocítit doslova fyzicky – téměř se jí dotknout rukou: tady se úplně jinak dýchá, pohybujete se jinak, dokonce i čas tady plyne zcela jinak. Zvlášť silně je to cítit hlavně na ostrově Olchon. Jako bys stál ve středu Země a současně na okraji vesmíru.

Tajuplný ostrov uprostřed jezera je nazýván srdcem Bajkalu. Podíváte-li se pozorně na zobrazení ostrova Olchon na mapě, všimnete si, že prakticky kopíruje tvar posvátného moře. Ano - to není překlep: místní obyvatelé skutečně nazývají Bajkal mořem, ne jezerem. Mimochodem, zajímavé je, že jejich mínění sdílejí současní vědci: studie ukazují, že jeho břehy se od sebe vzdalují za rok o několik centimetrů. A to znamená, že Bajkal se snaží stát se nejen mořem, ale přímo oceánem. Ale to už jsme trochu odbočili.

Tak tedy Olchon. Jedná se o jedno z nejslunnějších míst na planetě. Na ostrov se můžete dostat trajektem (pokud se Bajkal ještě „nezastavil“ - čili nezamrzl) nebo po ledu v zimním období. Někdy se stává, že je ostrov celé týdny odříznut od okolního světa: pokud voda ještě úplně nezamrzla, ale trajekt už nejezdí. A řeknete - civilizace. I když, co se divíme - není to tak dávno, co sem byla zavedena elektřina - před nějakými 5 lety. Takže na ostrově jsou ještě místa s tzv. nedotčenou přírodou. A ta příroda je zde prostě neuvěřitelná! Vždycky mě udivuje, jak je to vůbec možné: všude písek - v obrovském množství - a na něm rostou borovice! Borovice vyrůstají z písku! Často lze uvidět „kráčející“ stromy. Kořeny, které dosahují několika metrů - nad úrovní terénu! A pak se najednou ocitnete v opravdickém pralese. A samozřejmě, úžasné skály a mysy. S každým balvanem je spojena nějaká legenda. Tři bratři - ztuhlé sochy bratrů, kteří pohněvali svého otce a mys Choboj – kdysi burjatská dívka, která záviděla svému manželovi. V poslední době již světově známá skála Šamanka (vizitka ostrova), která vypadá doslova jako dekorace. Neuvěříte, že je opravdová, dokud k ní nepřijdete blíž. Dříve k ní mohli jen šamani, smrtelníkům bylo toto místo zapovězeno. V jeskyni totiž sídlí samotný duch ostrova. Příběhy, pověsti, legendy zde prostupují každý centimetr prostoru. To vše ale vnímáte jako naprosto přirozené. Po nějaké době se přistihnete při myšlence, že už jste si na tu mystiku zvykli. A dokonce ani příběhy o přeludech, o houfně létajících UFO nebo o portálech do jiných světů, otevírajících se v určité dny již nevnímáte jako něco mimořádného. Snadno v to všechno uvěříte zejména v noci, kdy se zdá, že nebe je tak nízko nad zemí, že se byste se mohli dotknout hvězd. Neuvěřitelná vám spíš připadá přítomnost Wi-Fi signálu, takový moderní komfort. A všemu ostatnímu se uvěřit dá.

Upřímně řečeno, patřím k sortě lidí, kteří od Bajkalu nic jiného nepožadují. Úplně mi stačí prostě tady být: procházet se, dýchat a vědět, že v nepřístojné blízkosti se nachází cosi nevysvětlitelného. Pro tu druhou kategorií turistů, kterých je většina, existuje na Bajkalu spousta turistických atrakcí. Počínaje tradičními okružními plavbami až po exotické lety vrtulníkem do vzdálených míst. V zimě na ledu džípy a sněžné skútry, v létě na vodě jachty a na souši kola, čtyřkolky, motorky enduro, koně a opět džípy. V zimě - rybaření na ledu, v létě - rybaření pod vodou. Okružní plavby, zájezdy, výlety - doslova co je komu libo. Zkrátka - najdete si zábavu na celou dovolenou, a to v každém ročním období. Dnes není problém najít jakékoliv informace na internetu. Já jsem se s Vámi chtěl spíš podělit o pocity – cosi nepolapitelného, o čem se jen těžko mluví v rámci turistické nabídky.

Bajkal je úžasný v každém ročním období a ve všech jeho podobách. Ale v tomto místě bych poznamenal: málokdy je pohostinný v konvenčním slova smyslu. Většinou je surový – tím fascinuje a vynucuje si respekt. Ale velmi přitahuje. Táhne Vás to k němu znovu a znovu. Ale to se stává jen tehdy, pokud skutečně víte, proč jste vlastně k jezeru Bajkal přijeli.

DŘÍVE SE MOHLI KE SKÁLE ŠAMANKA PŘIBLÍŽIT JEN ŠAMANI, SMRTELNÍKŮM BYLO TOTO MÍSTO ZAPOVĚZENO. V JESKYNI TOTIŽ SÍDLÍ SAMOTNÝ DUCH OSTROVA
Přihlašte se