Zájezdy do Ruska a Asie
  +420 224 210 271

Informace o Rusku


Vízum do RuskaZájezdy do Ruska


Země se rozprostírá ve východní části Evropy a severní části Asie. Sousedí s KLDR, Čínou, Mongolskem, Kazachstánem, Ázerbájdžánem, Gruzií, Ukrajinou, Běloruskem, Litvou, Polskem, Lotyšskem, Estonskem, Finskem a Norskem (nejdelší hranice na světě).
Hlavní město: Moskva
ISO kód země: RU
Telefonní předvolba země: +7
Měna: Peněžní jednotkou je rubl, 1 rubl ~ 1,75 Kč

Podnebí

Převládá kontinentální podnebí s chladnými zimami s dlouhodobou sněhovou pokrývkou, střídanými horkým létem. Nejstudenějším místem severní polokoule (s nejnižšími lednovými teplotami až -72°C) je město Ojmjakon ve východní Sibiři. Na jihu Dálného východu je podnebí monzunové, s průměrnými lednovými teplotami mezi 0°C a -5°C. Největší množství srážek spadne v horských oblastech Kavkazu a Altaje (až 2000 mm za rok), nejsušší oblastí je Kaspická nížina (okolo 150 mm ročních srážek).

Celní předpisy

Je povoleno bezcelně dovážet předměty, které nejsou určeny k výrobním nebo obchodním činnostem, nebo pokud množství dováženého zboží nepřevyšuje stanovenou normu. Fyzické osoby starší 17 let mohou bez celních poplatků dovézt až 2 l alkoholických nápojů, 50 doutníků, 50 suchých doutníčků, 200 cigaret nebo 0,25 kg tabáku. Cena dováženého zboží nesmí převýšit 2000 USD. Je dovoleno bezcelně dovézt a vyvézt zboží určené pro osobní potřebu – oděvy, toaletní potřeby, šperky, fotoaparáty a videokamery. Pokud fyzická osoba dováží zboží, jehož celková cena a hmotnost převyšuje hodnoty stanovené legislativou, avšak cena nepřevyšuje 650 tisíc rublů a hmotnost nepřevyšuje 200 kg, je uplatněn jednotný tarif celních poplatků a daní ve výši 30% z celní hodnoty uvedeného zboží, nejméně však 4 Euro za 1 kg. Lze vyvézt léky v množství nejvýše jednoho balení od každého druhu, ryby a korýše do hmotnosti 5 kg brutto na jednu osobu, výrobky z barevných kovů (domácí potřeby) o hmotnosti nejvýše 20 kg, šperky v množství nejvýše 5 kusů o celkové hmotnosti do 130 g (výrobky ze zlata a platiny) nebo 120 g (výrobky ze stříbra), předměty z drahokamů nebo polodrahokamů – nejvýše pět předmětů na osobu.

Jazyk

Oficiálním jazykem je ruština.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel je přibližně 149 740 000 (podle údajů z roku 1995), v největších městech jsou počty obyvatel následující: hlavní město Moskva – 8 747 000, Petrohrad – 4 437 000, Novosibirsk – 1 442 000, Nižnij Novgorod – 1 440 000, Jekatěrinburg – 1 371 000, Samara – 1 239 000. Další města s počtem obyvatel přes 1 milion: Omsk, Čeljabinsk, Kazaň, Perm, Ufa, Rostov na Donu, Volgograd. Průměrná hustota osídlení je 9 obyvatel na km2, ale kolísá podle jednotlivých regionů. Například průměrná hustota osídlení v evropské části Ruska dosahuje 25 obyvatel na km2 a v některých severních regionech je nižší než 1 obyvatel na km2. Etnické skupiny: v Rusku žije více než 100 národností, z nichž nejpočetnější jsou Rusové – 82%, Tataři – 3,8%, Ukrajinci – 3% a Čuvaši – 1,2%.

Vízum do Ruska

Nutnou podmínkou pro vstup na území Ruské federace je získání víza. Podle účelu pobytu cizince na území RF se rozlišuje několik typů víz: turistické, podnikatelské, pracovní, soukromé. Dále mohou být víza do Ruska jednorázová, dvojnásobná a multivíza. Vízum je možné vystavit na konzulátu Ruské federace na území pobytu cizince, a to pouze po získání pozvání. Pozvání se vystavuje v Ruské federaci, odkud je odesláno občanu cizího státu za účelem vystavení víza. Po příjezdu do Ruska je nutné se v průběhu tří dnů ode dne vstupu zaregistrovat. Pokud doba pobytu cizince na území RF nepřekročí 3 dny, registrace není požadována. Jsme ochotni Vám pomoci při vystavení víza do Ruska. K získání víza jakéhokoliv typu budete potřebovat následující doklady:

 • 1. pozvání do Ruské federace
 • 2. kopii dokladu o zdravotním pojištění pro cestu do Ruska
 • 3. cestovní pas s dobou platnosti nejméně o 6 měsíců delší, než je platnost víza do Ruska
 • 4. vyplněný formulář
 • 5. 1 pasovou fotografii

Ruské velvyslanectví v Praze (+42 02)381 940, 381 949, 381 943
Konzulární oddělení (+42 02)373 323, 373 797
Generální konzulát v Brně (+42 05)334 427
Generální konzulát v Karlových Varech (+42 017)226 09

Rady na cestu

Dříve než se vydáte na cestu, chtěli bychom Vám dát několik užitečných rad: Na rekreaci je lepší myslet předem. Čím dříve začnete vyřizovat cestovní formality, tím máte větší šanci, že dostanete právě ta místa, o které máte zájem, a tím spíš to platí o cestách na vrcholu sezóny nebo o svátcích. Zkontrolujte si pečlivě, zda máte všechny doklady potřebné na cestu:

 • ** pas
 • ** voucher
 • ** letenky
 • ** peníze
 • ** zdravotní pojištění
 • ** víza
 • ** notářsky ověřený souhlas rodičů (jednoho z rodičů) s vycestováním dítěte.

Před odjezdem důkladně zkontrolujte všechny zapsané údaje: jméno, datum narození, pohlaví, doba platnosti pasu. Zákony mnoha zemí vyžadují, aby platnost pasu neskončila dříve než 6 měsíců po vstupu do země.

Pokud je ke vstupu do země požadováno vízum, musí být zajištěno předem. Jestliže budete cestou do cílové země projíždět přes území jiných států, informujte se předem u cestovní agentury nebo na konzulárních úřadech zemí, přes které budete projíždět, ohledně nutnosti opatřit si příslušná tranzitní víza, a také upřesněte doby jejich platnosti s ohledem na datum návratu.

Doporučujeme udělat si kopie jízdenek, stránek pasu a občanského průkazu s osobními údaji, vízy a razítkem registrace, dále kopie řidičského průkazu, kreditních karet, cestovního voucheru a pozvání. Určitě si vezměte s sebou náhradní pasové fotografie, a to i dětí. Budete je potřebovat v případě ztráty pasu nebo i v jiných situacích, které mohou v zemi pobytu nastat.

Nepijte vodu z vodovodu!

Doporučujeme nepřehánět to hned od prvního dne rekreace s konzumací všech jídel místní kuchyně najednou; dejte svému tělu možnost, aby si postupně zvyklo na novou gastronomickou zátěž.

Rusko je světově proslulé svou kvalitní vodkou, nicméně i na pultech ruských obchodů se můžete setkat s nekvalitním zbožím. Před koupí pochybné nebo méně známé značky se poraďte s prodavačem.

Spropitné je prakticky ve všech zemích včetně Ruska zažitou formou platby za služby. Obvykle se připočítává 10% k účtované částce. Má se za to, že odměnu si zaslouží nosiči, průvodci a číšníci, pokud byl zákazník s jejich službami spokojen. V každém případě závisí výše spropitného na Vaší štědrosti a na tom, do jaké míry jste byl spokojen s poskytnutými službami.

V případě vzniku nečekaných situací (zadržení místními bezpečnostními orgány, vyhrožování ze strany třetích osob, dopravní nehody, krádež dokladů ap.) je potřeba vše neprodleně nahlásit Velvyslanectví nebo konzulárnímu úřadu České republiky.

Přihlašte se