Zájezdy do Ruska a Asie
  +420 224 210 271

Gruzie

 • Dědictví UNESCO

 • Minerální vody. Boržomi.

 • Pobřeží Černého moře

 • Lyžování v Gruzii

 • Extrémní zájezd - Chevsureti a Tušeti

Z mnoha historických a kulturních památek Gruzie byly do seznamu světového dědictví UNESCO zařazeny následující:

v roce 1994 - historické památky starého hlavního města Gruzie Mccheta: Džvari, Samtavro, Sveticchoveli; ve stejném roce - chrám Bagrati a klášter Gelati ve městě Kutaisi;

v roce 1996 - jedinečná architektonická památka horní Svanetie - obec Ušguli - výjimečný příklad horské krajinné scenérie se středověkými domy a kamennými obrannými věžemi.


Read more

Boržomi se nachází v jihovýchodní části Gruzie v nadmořské výšce 810 - 850 metrů, v údolí řeky Kury, chráněném před silnými povětrnostními vlivy a změnami teploty. Toto lázeňské město se vyznačuje mimořádnými přírodními podmínkami: hojností slunečního svitu, čerstvým horským vzduchem, mírnými teplotami v létě i v zimním období.

Město vešlo ve známost díky unikátní minerální vodě, která se užívá při léčbě onemocnění trávicího traktu a žlučových cest, při poruchách metabolismu a ledvinových potížích; ve formě koupelí pak při onemocněních kardiovaskulární a nervové soustavy a dýchacích cest.

Léčivé účinky vody byly místním obyvatelům známy už v dávných dobách, nedávno zde byly objeveny kamenné lázně, vybudované v 1. století před naším letopočtem.


Read more

S blížícím se obdobím letních dovolených, je čas pomyslet na gruzínské černomořské pobřeží: slunce, moře, zasněžené vrcholky hor, skvělí přátelé, jídlo a víno.

Batumi

Již od dávných dob, kdy karavany Hedvábné stezky procházely městem Batumi na svých cestách do Asie a zpět je Batumi oblíbenou destinací pro lidi z celého světa. Chcete-li pochopit příčinu, projděte se po 7 km dlouhém, palmami lemovaném bulváru, vedoucím podél pobřeží Černého moře, po cestě na pláž se zastavte v kavárně, vychutnejte si západ slunce nad mořským horizontem. Slunečný den na pláži se střídá s rušným nočním životem.

Batumi se stalo centrem zábavy na pobřeží Černého moře, a to je důvod, proč jeho nová kasina a pětihvězdičkové hotely poskytují služby jetsetterům z celého světa. Vzhledem k rostoucí popularitě Batumi doporučujeme rezervovat ubytování předem. Dobrou zprávou je, že nabídka ubytování je velmi široká, na libovolný vkus i peněženku.


Read more

Není nic lepšího, než si vychutnávat jízdu lanovkou až na samý vrchol, přitom vdechovat studený čistý vzduch a kochat se pohledem na zasněžené vrcholky, dříve než zahájíte sjezd na lyžích z mohutné hory. Naštěstí má Gruzie jedny z nejpůsobivějších a nejvyšších hor v Evropě - mnohé vrcholy kavkazského hřebene převyšují Mont Blanc. Tradiční střediska Gudauri a Bakuriani procházejí aktivní rekonstrukcí a plně odpovídají mezinárodním standardům, přičemž nový areál v Mestia je označován za jedno z nejmodernějších rekreačních středisek na světě. Nové lyžařské tratě se otevírají každý rok, Gruzie je jednou z mála zemí, která umožňuje provozovat heliskiing. Kavkaz jsou určitě jedny z nejkrásnějších hor, do kterých se člověk touží vrátit už v okamžiku, kdy je opouští.

Gudauri

Lyžařské středisko Gudauri se nachází 120 km od Tbilisi, na jižním svahu Velkéko kavkazského hřebene. Sněhová pokrývka je zaručena od listopadu do května. Hloubka sněhu na svazích dosahuje 1,5 m. Nehledě na to, že středisko se nachází vysoko v horách, pro Gudauri je typické teplé, slunné a bezvětrné počasí. Nadmořská výška střediska je 2153 m.
Sjezdovky jsou dostupné pomocí tří lanovkových linek Dopelmaer s třímístnými a čtyřmístnými sedačkami. Třetí lanovka Vás vyveze až na vrchol hory (3 006 m), z níž je nádherný výhled, který si nesmíte nechat ujít ani v případě, že zrovna nejste lyžař.

Osm tratí různé kategorie obtížnosti (modrá, červená, černá), všechny dobře upravené. Celková délka upravených tratí je 16 km. Pro profesionály jsou zde tratě určené pro slalom, obří slalom, superobří slalom a rychlostní sjezd. Všechny tratě mají certifikát FIS. Doširoka otevřené svahy, dobré možnosti pro lyžování off-piste a snowboarding.

V tomto středisku (jako v jednom z mála na světě) lze prožít opravdu úžasné a nezapomenutelné zážitky při heliskiingu a heliboardingu! Nedozírné plochy nedotčené přírody, hojné sněžení a výjimečná krása reliéfu gruzínských hor v oblasti Gudauri Vám poskytne opravdu nezapomenutelný zážitek z lyžování na panenském sněhu.

Bakuriani

Bakuriani je horské středisko v Gruzii, nacházející se na malebném severním svahu Trialetského hřebenu v nadmořské výšce více než 1 700 metrů, 37 km od města Boržomi a tři hodiny jízdy od Tbilisi, v údolí obklopeném horami, alpskými loukami a hustými borovými lesy. V Bakuriani se snoubí klid a pohoda s výbornými podmínkami pro sport a rekreaci.
Bakuriani bylo oblíbeným místem rekreace ruských carských rodin. V sovětských časech zde byla základna pro výcvik lyžařského olympijského týmu SSSR. Právě Bakuriani navrhovala Gruzie jako kandidáta na místo konání zimních olympijských her 2014.

Bakuriani se dnes změnilo v horskou vesnici, kam se v zimě sjíždějí lyžaři a snowboardisté z celé Gruzie. Kromě toho jsou tu častými hosty turisté z Německa a z Rakouska, protože zdejší ceny jsou řádově nižší.

Sezóna: listopad-březen. Zimy jsou chladné, ale nepříliš kruté (-6 až -7 °C), většinou slunečno, mnoho sněhu a bezvětří.
Velký počet slunečných dnů – 2 100 hodin ročně. Průměrná tloušťka sněhové vrstvy je 64 cm

 • Maximální výška dosahovaná lanovkou je 2 850 metrů;
 • Celková délka sjezdovek v areálu činí více než 5 000 m;
 • Areál se třemi skokanskými můstky: 45, 70 a 90 metrů;
 • Středisko také nabízí sáňkařské tratě, jejich délka je 1 350 m;
 • Trať pro začátečníky s vlekem (300 m), sklon svahu je 10-12 stupňů;
 • Dvě velké tratě pro zkušené lyžaře - Kochta - 1 (dvoustupňová trať) a Kochta - 2, s celkovou délkou přes 4 500 metrů a několik sjezdovek certifikovaných FIS.

Pokud nelyžujete, máme pro vás jízdy na koni, sáňkování nebo prostě dlouhé procházky krásnými zasněženými lesy.

Mestia

Mestia je hlavním městem Svanetie - historické oblasti v severozápadní Gruzii, rozkládající se na jižních svazích Velkého Kavkazu. Hlavní pamětihodností, která láká turisty do Svanetie, jsou svanské obranné věže. Díky dlouhé izolaci této kavkazské oblasti se tato místa zachovala jako výjimečný příklad kombinace horské krajiny a vesnic středověkého typu s domy ve tvaru věží. V místních vesnicích se uchovaly četné neobvyklé a velmi originální stavby - kamenné věžové domy, které byly používány k bydlení a současně jako pozorovatelny pro ochranu před častými útoky nájezdníků, kterými se tato oblast hemžila. Muzeum v Mestii je pokladnicí nádherných ikon a artefaktů získaných z mnoha vzdálených vesnic a kostelů, které se v této přirozené horské pevnosti dochovaly.

Svanetie, obklopená 3 000-5 000metrovými vrcholky hor, je nejvýše položenou osídlenou oblastí v Evropě. Svanetie byla vždy populární letní prázdninovou destinací, ale v současnosti jezdí většina turistů místo do údolí do hor. Dnešní Svanetie je centrem vysokohorské turistiky a horolezectví, výchozím bodem pro výstupy na vrcholy Ušba, Tetnuldi, Džangi-tau, Šchara a jiné. V prosinci 2010 zde bylo otevřeno letiště a 8 kilometrů od Mestie zahájilo provoz lyžařské středisko Chacvali. Návštěvníci Svanetie, přijíždějící v zimě, bydlí v hotelech ve městě Mestia, 8 km od Chacvali. Ve většině hotelů cena ubytování zahrnuje i dopravu k lanovce a zpět. V Chacvali je pouze jeden hotel.
Lyžařská sezóna trvá od prosince do března. Nejlepší obdobím pro lyžování je měsíc únor.

 • Oblast lyžování: 1 865-2 350 m
 • Převýšení: 482 m
 • Lyžařské tratě: červená 1 900m, modrá 2 565 m, začátečnická 300 m
 • Čtyřmístná sedačková lanovka Leitner: délka 1 462 m, doba jízdy 8-10 minut, kapacita 1 000 osob za hodinu.

V nejbližších 5-7 letech dosáhne celková délka lyžařských tratí 50 km a tratě budou propojeny do jednotné sítě. Lyžařské tratě a lanovky budou vybudovány ve svanetských osadách Mestia, Adiši, Ušguli a Eceri.

V roce 2013 byla zahájena výstavba nového lyžařského střediska asi 18 kilometrů od Mestie, na jihozápadních svazích hory Tetnuldi (4 852 m). Lanovka povede až do výše 3 800 m. Ze svahů Tetnuldi se otvírá krásný výhled na Ušbu a Hlavní kavkazský hřeben. Z Mestie jsou vypravovány jednodenní nebo dvoudenní lyžařské túry, které Vám ukážou místa, kterých se dosud „nedotkla noha lyžaře“, včetně vysokohorských túr s přenocováním v horách.

Vzdálenost a doba jízdy z letiště: letiště Kutaisi - 214 km / 5 hodin, letiště Batumi - 260 km / 6 hodin; letiště Tbilisi - 460 km / 8 hodin.

Lyžařské rekreační středisko je součástí západogruzínské turistické oblasti, která zahrnuje rovněž přímořské letovisko Anaklia. Vzhledem k výstavbě nové silnice bude možné překonat vzdálenost z Anaklie do Mestie za 2 hodiny, čímž se tento segment stane ještě atraktivnějším. Rekreanti a turisté se budou moci koupat v moři a tentýž den i lyžovat.


Read more

Cestování po provincii Chevsureti a Tušeti představuje skutečně jedinečný zážitek. Díky špatným cestám se jedná o ekologicky nedotčené a turisty stále nejméně probádané oblasti Gruzie. Místní starobylá sídla jsou známá svými středověkými strážními věžemi, stále živými rituály a zvyky z pohanských dob, nezapomenutelnými pohledy na zasněžené vrcholky hor, alpské louky, řeky a hučící vodopády. Unikátní textilie Kevsurs & Tushetians jsou proslavené svými krásně vyšívanými hvězdami a kříži, symbolizujícími slunce - kult starověké Gruzie.

Tento zájezd Vás seznámí s překrásnou přírodou oblasti, její historií, kulturou a tradicemi lidu, který si v průběhu mnoha staletí v bojích za nezávislost dokázal ubránit svou národní identitu, náboženství a kulturu.


Read more

Vítejte v Gruzii Chystáte se navštívit zemi s bohatou historií, tradicemi, zemi hrdou a přátelskou. Tato bohatá a úrodná země skrývá nejstarší pozůstatky moderního člověka, které kdy byly nalezeny mimo Afriku, jejichž stáří bylo datováno na zhruba 2 miliony let. Gruzie má úžasnou historii: počínaje těmito pravěkými obyvateli, kteří žili ve stínu mohutných kavkazských hor, přes starověké řecké mýty o Argonautech a hledání Zlatého rouna, římské krále a královny, kteří ve čtvrtém století našeho letopočtu obrátili Gruzii na křesťanskou víru, až po naše, 21. století.

V současné době, je Gruzie domovem asi 4,5 milionu lidí. Oficiálním jazykem je gruzínština. Jedná se o jediný jazyk iberokavkazské jazykové větve, který má vlastní starodávné písemnictví a abecedu.

Hlavním městem Gruzie je již od pátého století Tbilisi. Město bylo vystavěno v oblasti teplých minerálních pramenů, od nichž je také jeho jméno odvozeno.

Překrásnou architekturu Gruzie představují zejména starobylé kostely a pevnosti. Pravidelné formy, efektní ztvárnění, harmonické proporce a nádherné zdobné prvky jsou největšími hodnotami gruzínské architektury. Kostely jsou převážně typu baziliky. Nejstarší památky se datují do 4-6 století.

Země má unikátní tradici polyfonního zpěvu. Mnohohlasé gruzínské lidové písně a soubory vzbuzují pozornost svou profesionalitou.

Gruzie je odpradávna známa jako rodiště vína. Země má bohatou vinařskou tradici. Gruzie je rovněž známá svou neobvyklou kuchyní a výjimečnou pohostinností.

Navštívíte-li tuto zemi, budete překvapeni jejími památkami, nasajete zvuky úžasného divadla a hudby, vůně a chutě jídel a vín, vychutnáte krásu umění.

Z Gruzie si odvezete ve svém fotoaparátu množství záběrů nejrůznějších krajinných scenérií a v paměti Vám zůstanou jedinečná umělecká díla, starobylé tradice, kultura, kavkazské hory, unikátní lázně a národních parky.

Gruzie navždy zaujme místo ve Vašem srdci.

Přihlašte se